Jak pomalować sufit?

Jak pomalować sufit?

Nie musisz być profesjonalnym malarzem ani nawet artystą malującym wybitne dzieła, aby pomalować sufit. Co prawda, może to pomóc, ale jeśli chcesz tylko odświeżyć ściany i sufit, to na pewno możesz się tym zająć. Jak się do tego przygotować? Odpowiedź znajdziesz poniżej – zapraszamy do lektury naszego mini poradnika!

Niezbędne narzędzia

Odpowiednie narzędzia to klucz do sukcesu w malowaniu – bez nich, mogą Cię czekać dodatkowe wydatki lub czasochłonne poprawki – powiedzmy sobie szczerze, nikt nie chce spędzać długich godzin na niwelowaniu skutków złego malowania. Poniżej znajdziesz najpotrzebniejsze narzędzia podczas malowania ścian i sufitów.

  • Kuweta na farbę
  • Przedłużenie teleskopowe do wałka
  • Różnego rodzaju wałki (różne włosia oraz szerokości)
  • Pędzle (do rogów i wykończenia malowania)
  • Folia do zabezpieczenia pomieszczenia
  • Taśma malarska – do wyznaczania odcięć i zabezpieczenia elementów, które nie chcemy malować.

Są to najpotrzebniejsze narzędzia do malowania – ich lista może się zmienić w zależności od malowanego pomieszczenia, techniki malowania oraz wiele innych – jeśli potrzebujesz wsparcia w malowaniu, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Przykładowo Malprof oferuje tego typu usługi.

Przygotuj pomieszczenie

Musisz wynieść meble i zakryć folią malarską obszar podłogi i przedmiotów, które nie jesteś w stanie wynieść z pomieszczenia. Pozwoli Ci to uniknąć uszkodzeń spowodowanych kroplami lub odpryskami farby podczas malowania. Bardzo ważne na tym etapie jest również użycie taśmy malarskiej w miejscach newralgicznych – czyli aby zabezpieczyć kontakty, futryny okien, kaloryfery. Taśma malarska przyda się również aby zrobić biały pasek zaraz przy suficie. Nie kupuj najtańszej taśmy – niektóre z nich są tak niskiej jakości, że przechodzi przez nie farba.

Przygotuj powierzchnię

Zacznij od zeskrobania złuszczającej się farby. Duże otwory lub pęknięcia wypełnij szpachlą, którą wygładzisz papierem ściernym. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ farba nie przykryje brzydkich śladów po gwoździach czy też śrubach na ścianach. Ten prosty sposób zapewni ci piękne i gładkie ściany.

Jeśli na powierzchniach znajdują się plamy, takie jak tłuszcz, należy je umyć wodą z mydłem lub innym środkiem. Wszystkie powierzchnie muszą być czyste, wolne od kurzu i całkowicie suche przed rozpoczęciem malowania.

Zanim przystąpisz do właściwego malowania – koniecznie zagruntuj ściany specjalnym środkiem. Dzięki temu zapewnisz sobie doskonałą przyczepność farby do ściany, co sprawi, że możesz zapomnieć o łuszczącej się farbie gdy już wyschnie.

Malowanie sufitu

Użyj wałka z teleskopowym drążkiem do wałków (są takie, do których można nabierać farbę i wyciskać w ilości wystarczającej do pokrycia dużej powierzchni w danym momencie). Pierwszą warstwę połóż na całej szerokości pomieszczenia, drugą warstwę pomaluj “po długości”. Zawsze zostawiaj cztery godziny przerwy między malowaniem kolejnej warstwy, aby uniknąć złuszczania i brzydkich bąbli farby.

Jak widzisz malowanie sufitu jest mniej skomplikowane niż mogłoby się wydawać – możesz przeprowadzić je sam, po warunkiem, że będziesz przestrzegał wszystkich zasad i był bardzo dokładny. Trzymamy kciuki za udane malowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *